Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) Yoluyla Ebeveyn Eğitimi

Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) Yoluyla Ebeveyn Eğitimi

Dikkat ve davranım bozukluklarıyla çocuk büyütmek oldukça stresli bir iştir. Birçok ebeveyn okul dönemlerinde birçok sorunla karşılaşabilir belki de çocuklarının okuldaki performansı onların beklentilerini karşılamayabilir. Aynı şekilde iletişim kurmada da çocuklarıyla problemler yaşayabilirler. Çocukları eve geç geldiğinde ya da eve hiç gelmediğinde, çocuklarının içki içme ya da uyuşturucu kullanıp kullanmama durumları konusunda ebeveynlerin uykuları kaçabilir. Aileler genellikle, çocuklarını yetiştirirken eksiksiz ve ideal ebeveyn olmaya çabalar. Ancak bu neredeyse hiçbir zaman mümkün olmadığı için bu durum anneleri oldukça yıpratır. Anneler yoğun suçluluk duyguları ve kendine güven kaybı yaşayabilmektedir.

1008570_620x410

Bu yüzden ailelere verilen bilinçli farkındalık eğitimi stresle ve problemlerle baş etme konusunda yardımcı olabilir. Aileler problemi çözemeseler bile en azından problemi açık, yumuşak ve yargılayıcı olmayan bir tutumla karşılayabilirler. Ebeveynler için paralel bilinçli farkındalık eğitimi “Bilinçli Farkında Ebeveyn” diye adlandırılmıştır. Bu kavram ilk defa 1997’de yayınlanan yazarı Myla ve Jon Kabat-Zinn olanEveryday Blessings: The Inner Work of Mindful Parenting adlı kitapta kullanılmıştır.

Dışsallaştırıcı bozukluklara sahip olan çocuklar aynı zamanda uzun zaman aralıklarında dikkatlerini toparlayabilme, eşzamanlı olarak çeşitli şekillere dikkatini verebilme gibi durumlarda belirli dikkat problemlerine de sahip olabilir. Bilinçli farkındalık eğitimi, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Karşı Olma ve/veya Karşıt Gelme Davranım Bozukluğu ve Otistik Spektrum Bozukluğu gibi farklı dışsallaştırıcı rahatsızlıklara sahip ergenlerdeki dikkat ve dürtüsellik problemlerinin tedavisi için yeni bir yöntem olarak değerlendirilmiştir. Bilinçli Farkındalık eğitiminde, odaklanma ve yorulmama gibi dikkat becerileri öğretilmiş ve bilinçli farkındalık eğitiminin doğrudan çocukların dikkat dağınıklıklarına, hiperaktiviteye ve davranım bozukluğuna müdahale edebileceği sonucuna varılmıştır

Ebeveyn-çocuk ilişkisindeki yıkıcı davranışların nesilden nesle aktarıldığı göz önüne alındığında Bilinçli Farkında Ebeveyn programlarında bu kısır döngünün kırılabilmesi söz konusudur.

Doç. Dr. Zümra Atalay

*Günlük yaşamda ve psikolojide bilinçli-farkındalık kitabımdan alıntılar

Share this post